Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-05-2025

We wtorek, 20 maja 2025 roku, na terenie Parku Niepodległości w Lubaniu odbyła się uroczystość posadzenia drzewa upamiętniającego 45-lecie powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Wydarzenie miało charakter symboliczny i patriotyczny, podkreślając nie tylko znaczenie ruchu związkowego w historii Polski, ale także jego trwałość i głębokie zakorzenienie w lokalnej społeczności.

W uroczystości udział wzięli: Zdzisław Bykowski – wieloletni przedstawiciel i aktywny działacz lokalnych struktur „Solidarności”, Grzegorz Wieczorek – Burmistrz Lubania, oraz Izabela Uśpieńska-Domagała – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu.

To właśnie z inicjatywy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu temat lokalnej działalności NSZZ „Solidarność” coraz częściej gości w przestrzeni społecznej miasta. Biblioteka, jako instytucja kultury i pamięci, podejmuje działania mające na celu przypominanie mieszkańcom o ważnej roli, jaką odegrali lubańscy działacze związkowi w walce o wolność, prawa pracownicze i godność człowieka.

W ramach tych aktywności jednym z najważniejszych symbolicznych gestów stało się uroczyste posadzenie drzewa – miłorzębu japońskiego – który odtąd będzie przypominał o 45-leciu istnienia Związku. Drzewo to, znane ze swojej odporności i długowieczności, zostało wybrane nieprzypadkowo. Jest ono metaforą trwałości wartości, jakie niesie ze sobą „Solidarność” – odwagi, wytrwałości, wspólnoty i troski o drugiego człowieka.

Miłorząb został opatrzony pamiątkową tabliczką z inskrypcją: „Drzewo Solidarności” zasadzone przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Lubaniu w 45-lecie powstania NSZZ „Solidarność”, która będzie przypominać przyszłym pokoleniom o tym wyjątkowym wydarzeniu i jego głębokim znaczeniu.

Działanie było jednym z elementów zadania „Jedna idea, wiele twarzy – godność, wolność, równość”. Zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025, w ramach programu dotacyjnego   SYNERGIE.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...